Nőgyógyászati Rákszűrés

2022.03.17

A nőgyógyászati szűrővizsgálat célja a rákmegelőző állapotok korai felismerése, ezáltal a rák kialakulásának elkerülése.

Panaszmentes esetben a szexuális élet kezdetétől évente szükséges a nőgyógyászati szűrővizsgálat, amely a nőgyógyászati alapvizsgálatot, a méhnyakrák szűrést és a nőgyógyászati ultrahangot foglalja magában.

Hogyan történik a méhnyak szűrés?

Első lépésként egy diszkrét beszélgetés keretében tájékozódunk a páciens jelenlegi állapotáról, esetleges panaszokról, korábbi nőgyógyászati- szülészeti előzményekről, terhességektől, betegségeiről, műtétekről, családi örökletes betegségekről.

Pontosan ismernünk kell a Menstruációs ciklus, az első és utolsó menstruáció idejét, korábbi méhnyakrák szűrés idejét, valamint milyen fogamzásgátló módszert használ.

Ezt követően kerül sor a tényleges nőgyógyászati vizsgálatra.

A páciens fehérneműt levéve, speciális nőgyógyászati vizsgálóágyon elhelyezkedik a vizsgálathoz, háton fekve, kissé felhúzott lábakkal, magát ellazítva. Ez a pozitúra segíti a vizsgálat kivitelezését.

Külső nem szerv megtekintése után a hüvely feltárása következik steril, egyszer használatos műanyag úgynevezett hüvelytükörrel, vagy a köznyelvben ismert "kacsával" .

Segítségével látótérbe kerül a hüvelyfal, a boltozat és a méhszáj.

A hüvely feltárását követően a méhszáj felszínéről, valamint a nyakcsatorna kezdeti szakaszáról sejtvételi eszköz (citológiai mintavevő kefe) segítségével váladék minta (kenetet) vételezés történik, melyet egy tárgylemezre kikenni szükséges.

Az így kapott sejtmintát a későbbiekben a citopatológus szakember részére továbbítjuk, aki mikroszkópos vizsgálatnak veti alá, majd kiértékeli. Az esetleges kóros állapotokra a kenetben található hámsejtek elváltozásaiból lehet következtetni.

Mintavételezést követően a méhszáj felületét 3%-os ecetsavval átitatott vattapálcával ecseteljük, melynek segítségével a kolposzkópos vizsgálat során könnyebben felismerhetők a méhszáj felületén lévő hám gyanús elváltozásai. Kolposzkóppal 5-20-szoros nagyítás alatt vizsgálható a méhszáj hámfelszíne.

Ezt követően történik a kétkezi, vagy bimanuális vizsgálat. Ilyenkor az egyik vizsgáló kéz két ujját a hüvelybe, másik kezet a hasra helyezve lehet áttapogatni a belső nemi szerveket, mely információt ad a pontos helyzetéről, formájáról, méreteiről, mozgathatóságáról.

Vizsgálathoz tartozik az ultrahangos vizsgálat mely a leggyakrabban alkalmazott képalkotó eljárás és kiemelkedő helye van a szülészet nőgyógyászati diagnosztikában, hisz értékes információt nyújt a kismedencei szervek és képletek anatómiájáról, fejlődési rendellenességekről, daganatokról, azok jó vagy rosszindulatúságának alátámasztó jellemzőiről, normális és kóros ciklusról, méhnyálkahártya tulajdonságairól.

Leggyakrabban az ultrahang vizsgálófejét a hüvelybe vezetve történik a vizsgálat.

Mintavételt követően az eredmény két-három hét alatt jön vissza, melyet mailben továbbítunk Önöknek. Amennyiben az eredmény eltér a normálistól, nem pusztán kiértesítjük erről páciensünket, de behívjuk kontroll vizsgálatra is, ahol személyesen átbeszéljük a további teendőket. 

* Képek az internetről származik, kijelentem, hogy "nem állt szándékában szerzői jogot sérteni"